Najczęściej zadawane pytania

OBIEKTY BPN

Od 17 maja 2021 r. zostają udostępnione w celach turystycznych, rekreacyjnych i edukacyjnych następujące obszary i obiekty BPN:

a) Obręb Ochronny Rezerwat (w obszarze ochrony ścisłej liczba osób w grupie powinna wynosić maksymalnie 10 osób plus przewodnik po BPN)

b) Park Pałacowy

c) Rezerwat Pokazowy Żubrów z wyłączeniem części multimedialnej w Pawilonie Edukacyjnym

d) Muzeum Przyrodniczo-Leśne z wyłączeniem wieży widokowej oraz Punktu Informacji Turystycznej, po podpisaniu przez każdą zwiedzającą osobę/rodzinę obowiązkowego oświadczenia COVID-19 (do 50 osób w salach wystaw czasowych oraz maksymalnie 100 osób na godzinę łącznie na obu poziomach wystawy stałej; na wystawie stałej liczba osób w grupie powinna wynosić maksymalnie 15 osób).

 

Czy wejście na teren Białowieskiego Parku Narodowego jest płatne?

Bilety obowiązują do Rezerwatu Pokazowego Żubrów (teren z zagrodami zwierząt), Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, Ośrodka Edukacji Przyrodniczej (wystawa), do Obrębu Ochronnego Rezerwat (teren dawnego Rezerwatu Ścisłego).

Bezpłatny jest wstęp na teren: pawilonu edukacyjnego (w Rezerwacie Pokazowym Żubrów), Parku Pałacowego, do północnej części BPN OOR (teren dawnego Obrębu Ochronnego Hwoźna).

 

Czy w obiektach Białowieskiego Parku Narodowego jest honorowana Karta Dużej Rodziny (KDR)?

Tak. Posiadacze KDR (w rozumieniu Ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny) mogą otrzymać:

- 20% zniżki na bilety wstępu do Rezerwatu Pokazowego Żubrów oraz na wystawę stałą w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym i wystawę w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej

- zwolnienie z opłaty za bilet wstępu na teren dawnego Rezerwatu Ścisłego (posiadanie KDR nie zwalnia z konieczności wynajęcia przewodnika)

Warunkiem skorzystania z powyższych uprawnień jest posiadanie ważnych Kart Dużej Rodziny przez wszystkich członków rodziny, chcących zwiedzić dany obiekt w momencie zakupu biletu oraz w dniu zwiedzania i okazanie ich do kontroli.

 

Czy muszę posiadać bilet wstępu ze sobą?

Tak. Na bilecie znajduje się indywidualny kod wymagany przy kontroli. Bilet należy wydrukować lub zapisać w urządzeniu mobilnym np. tablecie czy telefonie komórkowym jako dokument elektroniczny.

*Uwaga dla posiadaczy KDR: Warunkiem zwolnienia z opłaty za bilet wstępu na teren Rezerwatu Ścisłego jest posiadanie przy sobie w dniu zwiedzania i okazanie do kontroli ważnych Kart Dużej Rodziny  przez wszystkich członków rodziny wchodzących na teren obiektu.

 

Czy wejście do Rezerwatu Ścisłego BPN jest możliwe tylko z licencjonowanym przewodnikiem?

Tak. Rezerwat Ścisły turyści mogą zwiedzać wyłącznie pod opieką przewodnika turystycznego posiadającego ważną licencję wydaną przez Dyrektora BPN. Przewodnika można wynająć w jednym z biur turystycznych. BPN nie zapewnia przewodnika do Obrębu Ochronnego Rezerwat (dawnego Rezerwatu Ścisłego). Zakup biletów do obszaru ochrony ścisłej BPN powinien nastąpić dopiero po skontaktowaniu się z lokalnym biurem turystycznym i wynajęciu przewodnika.

 

Opłaciłem zamówienie, a nie otrzymałem biletu, co zrobić?

Prosimy sprawdzić folder ze spamem! Bilety wysyłane są automatycznie przez System. Jeżeli taki e-mail nie jest widoczny w skrzynce odbiorczej być może trafił do spamu. BPN nie ponosi odpowiedzialności za skutki podania nieprawdziwych lub błędnych danych (w tym adresu email) w formularzu zamówienia.

Sugerujemy - zwłaszcza biurom turystycznym - założenie konta użytkownika w Systemie i podanie pełnych danych, co ułatwi korzystanie z usługi.

 

W jakich godzinach możliwe jest zwiedzanie BPN?

Obiekty takie jak Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne i Ośrodek Edukacji Przyrodniczej otwarte są zgodnie z zarządzeniem Dyrektora BPN w sprawie sposobów udostępniania obszarów i miejsc oraz zasad udostępniania BPN.

W miejscach udostępnionych na terenie Obrębu Ochronnego Rezerwat można przebywać od pół godziny przed wschodem słońca do pół godziny po zachodzie słońca, z wyłączeniem okresu 01.09-30.09., kiedy na wyznaczonym obszarze wydłuża się czas przebywania od godz. 5:00 do 22:00 (obszar o którym mowa to parking przed Kosym Mostem, Kosy Most, szlak prowadzący do ostoi żubrów Kosy Most, odgrodzona część z platformą obserwacyjną w ostoi żubrów Kosy Most).

 

Czy godzina, która wyświetla się przy nazwie Wydarzenia w internetowej sprzedaży biletów jest godziną wejścia na teren obiektu?

Jest tak wyłącznie w przypadku wejść do Muzeum BPN na wystawę stałą oraz na wystawę w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej - zwiedzanie rozpoczyna się punktualnie o godzinie wydrukowanej na bilecie. W przypadku wejścia do Rezerwatu Ścisłego zwiedzanie możliwe jest od pół godziny przed wschodem słońca do pół godziny po zachodzie słońca. Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów jest możliwe w godzinach otwarcia obiektu, które są podane na stronie.

 

Gdzie znajdę aktualne informacje o zamknięciu/modyfikacji przebiegu szlaku?

Aktualnie obowiązujące komunikaty turystyczne znajdują się na stronie bpn.com.pl

 

Jak się z nami skontaktować?

Informacja turystyczna: 85 681 29 01 lub info@bpn.com.pl

Rezerwacja wejść do Muzeum: bilety.bpn.com.pl, tel. 85 681 22 75

Sekretariat: 85 682 97 00 lub bpn@bpn.com.pl

Facebook: facebook.com/bialowieskipn

 

Czy można kupić pamiątki związane z Białowieskim Parkiem Narodowym?

Tak. W RPŻ BPN oraz w kasie Muzeum BPN można zakupić różnego rodzaju pamiątki związane z BPN. Pamiątki i wydawnictwa można również zamówić e-mailem. Z ofertą dostępnych w sprzedaży pamiątek i wydawnictw można zapoznać się tutaj. Zamówienie można otrzymać pocztą lub odebrać osobiście w siedzibie BPN.

 

Kim jest przewodnik z licencją na BPN i jak mogę się z nim skontaktować?

Przewodnik turystyczny licencjonowany na BPN to osoba posiadającą ważną licencję na BPN na dany rok. Przewodnika można wynająć w biurze turystycznym. Kontakty do biur, które zatrudniają przewodników z licencją na BPN, znajdują się tutaj.

 

 

 REZERWAT POKAZOWY ŻUBRÓW

Czy zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów (RPŻ) jest płatne?

Wejście na teren z zagrodami zwierząt jest płatne. Pawilon edukacyjny jest udostępniony bezpłatnie.

 

Ile czasu zajmuje zwiedzanie?

Zwiedzanie terenu z zagrodami zwierząt zajmuje około 1 godziny. Zwiedzanie pawilonu edukacyjnego to około pół godziny. Na zwiedzenie całego obiektu należy przeznaczyć około 1,5 godziny.

 

Czy muszę rezerwować wejście do RPŻ?

Nie. Nie prowadzimy rezerwacji na zwiedzanie RPŻ. Nie ma też limitu biletów na dany dzień.

 

Chcę przyjechać i kupić bilety na miejscu. Czy będzie kolejka?

Bilety normalne, ulgowe oraz ze zniżką na Kartę Dużej Rodziny są dostępne online. Bilety dostępne są także na miejscu: w biletomatach i w Punkcie Informacji RPŻ, gdzie można kupić bilety na bieżący dzień.

 

Jak zwiedzać RPŻ?

Nie ma obowiązkowej kolejności zwiedzania.

Można rozpocząć od terenu z zagrodami, a następnie wejść do pawilonu edukacyjnego lub zacząć od wystaw w pawilonie edukacyjnym, a następnie przejść na teren z zagrodami zwierząt.

Należy pamiętać, że bilet wstępu jest jednorazowy (przez bramkę kontrolną można przejść tylko raz).

 

Czy  wszystkie zwierzęta będą widoczne?

Zwierzęta w Rezerwacie eksponowane są w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością, mogą więc nie być widoczne przez cały czas.

Ze względu na naturalny sposób karmienia zwierząt kopytnych (pastwisko), zagrody użytkowane są naprzemiennie, stąd w części z nich nie ma zwierząt, aby trawa mogła odrosnąć.

 

Czy mogę wejść z psem?

Nie. Obowiązuje zakaz wprowadzania, wnoszenia, wwożenia zwierząt. Psa, na czas zwiedzania, można zostawić bezpłatnie w kojcu (klucz dostępny w Punkcie Informacji RPŻ).

Wyjątek stanowią psy asystujące zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. 2020, poz. 426, z późn. zm.).

 

Czy mogę wejść z rowerem?

Tak. Bilet na wjazd rowerem można wykupić w Punkcie Informacji RPŻ i w biletomatach.

 

Czy w RPŻ można jeść i pić?

Tak. W pawilonie edukacyjnym jest do tego wyznaczona strefa odpoczynku. Znajdują się tam automaty z kawą i słodkimi przekąskami. Na teren z zagrodami można wejść z napojami i jedzeniem (oprócz produktów mięsnych).

 

Czy mogę karmić zwierzęta?

Nie. Na całym terenie obowiązuje zakaz karmienia zwierząt.

 

Czy mogę robić zdjęcia lub nagrywać filmy?

Bezpłatne jest amatorskie fotografowanie i filmowanie. Fotografowanie i filmowanie komercyjne jest płatne i wymaga zgody Dyrektora BPN.

 

Czy miejsce jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami?

Pawilon edukacyjny jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami (otwarta przestrzeń, winda na obszarze sali edukacyjnej, toaleta dostosowana do potrzeb). Na terenie z zagrodami znajdują się tabliczki informacyjne o zwierzętach z użyciem alfabetu Braille’a oraz podesty widokowe z możliwością wjazdu wózkiem.

 

MUZEUM PRZYRODNICZO-LEŚNE IM. PROF. J. MIKLASZEWSKIEGO

 

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Muzeum?

Zwiedzanie wystawy stałej zajmuje ok. 60 minut, wystawy czasowe – ok. 30 minut. Grupom szkolnym zwiedzanie Muzeum zajmuje zwykle ok. 2 godzin.

 

W jaki sposób zarezerwować wejście do Muzeum dla grupy zorganizowanej?

Rezerwacje dla grup zorganizowanych przyjmowane są telefonicznie pod nr 85 681 22 75 w godzinach otwarcia Muzeum.

Nie ma możliwości rezerwacji biletów dla turystów indywidualnych.

 

Czym różni się zwiedzanie z przewodnikiem od zwiedzania z audioprzewodnikiem lub udostępnionym podcastem?

Podczas zwiedzania z przewodnikiem, który posiada ważną na dany rok licencję na BPN, przekaz jest dostosowywany do konkretnych grup wiekowych, zawodowych lub specjalnych potrzeb Zwiedzających.

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem oznacza, że Zwiedzający korzystają z urządzenia, które odtwarza nagraną ścieżkę. Zwiedzanie z udostępnionym podcastem oznacza, że Zwiedzający otrzymuje indywidualny kod, który umożliwia odtworzenie nagranej ścieżki w przeglądarce internetowej w telefonie komórkowym Zwiedzającego. Przypominamy, że w przypadku wybrania formy zwiedzania z podcastem konieczne jest posiadanie słuchawek.

 

Czy opiekunowie zorganizowanych grup dzieci i młodzieży są wliczani do limitu grupy?

Nie. W Muzeum opiekunom grup dzieci i młodzieży wpisanym na listę uczestników wycieczki przysługuje bezpłatny wstęp na wystawę stałą i nie są wliczani do limitu grupy. W procesie dokonywania rezerwacji należy podać liczbę opiekunów wpisując odpowiednią cyfrę w polu „bilet bezpłatny dla opiekuna grupy”.

 

Czy mogę dokonać rezerwacji wejścia do Muzeum dla grupy zorganizowanej z audioprzewodnikiem lub udostępnionym podcastem?

Nie. Grupy zorganizowane mogą dokonać rezerwacji zwiedzania Muzeum tylko z przewodnikiem licencjonowanym przez BPN.

 

Jak kupić bilet na zwiedzanie Muzeum jako turysta indywidualny?

W oknie sprzedaży należy wybrać termin i godzinę zwiedzania. W polach wyboru należy podać ilość biletów (maksymalnie 6) i równą tej liczbie ilość usług udostępnienia audioprzewodnika lub pobrania kodu do podcastu oraz dane osoby dokonującej transakcji. Po opłaceniu zamówienia przesyłana jest wiadomość z paragonem i biletami na podany przez Kupującego adres mailowy.

 

Czy koniecznie muszę wybrać ilość usługi udostępnienia audioprzewodnika lub pobrania kodu do podcastu już w trakcie zakupu biletów do Muzeum online?

Tak. System nie umożliwi dokonania zapłaty za same bilety wstępu. Dopiero po wybraniu ilości usług równej ilości biletów będzie możliwe opłacenie zamówienia.

 

Zakupiłem bilety na zwiedzanie wystawy stałej z podcastem. Gdzie odbiorę kod do podcastu?

Z zakupionymi biletami należy zgłosić się do kasy Muzeum na co najmniej 5 minut przed godziną wejścia wydrukowaną na biletach. Po okazaniu biletów zostaną wydane indywidualne kody do podcastu.

 

Czy brak biletów do Muzeum w sprzedaży online na wybrany przeze mnie dzień oznacza, że w danym dniu nie będę mógł zwiedzić Muzeum?

Nie. Brak biletów w sprzedaży online na dany dzień nie wyklucza możliwości nabycia biletów w kasie obiektu w dniu zwiedzania (do wyczerpania wolnych miejsc na konkretne godziny).

 

Czy mogę dokonać zmiany w rezerwacji biletów dla grupy zorganizowanej?

Tak. Zmian można dokonać wysyłając e-mail na adres muzeum@bpn.com.pl. W treści e-maila powinien znaleźć się numer rezerwacji nadany przez System przy składaniu zamówienia oraz opis, czego dotyczy zmiana (np. termin zwiedzania, ilość osób w grupach). W przypadku zmiany terminu zwiedzania prosimy zaproponować nowy termin. Gdy wybrany nowy termin będzie niedostępny, zostaną Państwo poinformowani o tym drogą mailową lub telefonicznie (na kontakty podane w formularzu rejestracji) w celu wspólnego wypracowania najkorzystniejszego dla obu stron rozwiązania.

 

Kiedy i w jaki sposób muszę potwierdzić dokonaną rezerwacje do Muzeum dla grupy zorganizowanej?

Rezerwację terminu wejścia do Muzeum należy potwierdzić najpóźniej na 7 dni przed wybranym terminem zwiedzania wysyłając e-mail na adres muzeum@bpn.com.pl.

 E-mail powinien zawierać numer rezerwacji nadany przy składaniu zamówienia przez System.

Na 3 dni przed ostatecznym terminem potwierdzenia rezerwacji System wyśle automatyczne przypomnienie o konieczności potwierdzenia rezerwacji na adres podany przez Rezerwującego. Rezerwacje niepotwierdzone w wyżej wymienionym terminie zostaną automatycznie anulowane.

 

Czy wybrana godzina zwiedzania jest godziną wejścia do Muzeum?

Tak, jednak zalecamy przybycie do Muzeum 15 minut przez rozpoczęciem zwiedzania, gdyż spóźnienie na zarezerwowaną godzinę może spowodować, że grupa nie zostanie obsłużona.

 

Jakie języki są dostępne w opcji zwiedzania z audioprzewodnikiem?

Dostępnych jest pięć wersji językowych: polska, angielska, niemiecka, francuska i rosyjska.

Chęć otrzymania urządzenia w języku innym niż polski należy zgłosić podczas odbierania audioprzewodnika najpóźniej 5 minut przed godziną wejścia wydrukowaną na bilecie.

 

Czy jeśli spóźnię się na wejście do Muzeum jest możliwość zmiany godziny zwiedzania lub zwrotu zakupionego biletu?

Nie. Bilety niewykorzystane w danym terminie tracą ważność i nie podlegają zamianie na inne. Nie dokonujemy również zwrotów biletów, z wyjątkiem sytuacji, w których zwiedzanie wystawy zostanie uniemożliwione przez sytuacje losowe leżące po stronie BPN.

 

Czy w ramach biletu na wystawę stałą mogę również zwiedzić wystawy czasowe i wieżę widokową?

Tak. Zakup biletu wstępu na wystawę stałą umożliwia również wejście na wystawy czasowe. Wieża widokowa jest aktualnie wyłączona z udostępniania zwiedzającym.

 

Czy w Muzeum mogę robić zdjęcia i nagrywać filmy?

W Muzeum można bezpłatnie robić zdjęcia. Filmowanie wybranej sceny lub całej wystawy stałej jest możliwe po uzyskaniu zgody Dyrektora BPN i wniesieniu opłaty, której wysokość określa cennik BPN.

 

Czy Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Muzeum posiada podjazd dla wózków inwalidzkich oraz windy umożliwiające osobom z niepełnosprawnością ruchową zwiedzenie obydwu poziomów wystawy stałej oraz wjazd na wieżę widokową. Osoby z niepełnosprawnością mogą również skorzystać z przystosowanej do ich potrzeb toalety.

 

O której odbywa się ostatnie wejście na ekspozycję stałą do Muzeum?

Ostatnie wejście na ekspozycję stałą odbywa się pół godziny przed zamknięciem Muzeum.

 

Czy mogę wejść z psem?

Nie. Obowiązuje zakaz wprowadzania i wnoszenia zwierząt.

Wyjątek stanowią psy asystujące zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. 2020, poz. 426, z późn. zm.)

 

Czy pilot grupy zorganizowanej ma bezpłatny wstęp do muzeum?

Nie.

 

Czy Muzeum Przyrodniczo-Leśne jest muzeum w rozumieniu ustawy o muzeach?

Nie. Muzeum jest komórką w Dziale Udostępniania Parku. Jego ekspozycje edukacyjne umożliwiają odbiorcom zrozumienie potrzeby ochrony przyrody i bezpośrednio odnoszą się do Puszczy Białowieskiej.