Najczęściej zadawane pytania

OBIEKTY BPN

Czy wejście na teren Białowieskiego Parku Narodowego jest płatne?

Bilety obowiązują do Rezerwatu Pokazowego Żubrów (teren z zagrodami zwierząt), Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, do Obrębu Ochronnego Rezerwat (teren dawnego Rezerwatu Ścisłego).

Bezpłatny jest wstęp na teren: pawilonu edukacyjnego (w Rezerwacie Pokazowym Żubrów), Parku Pałacowego, do północnej części BPN OOR (teren dawnego Obrębu Ochronnego Hwoźna).

 

Czy w obiektach Białowieskiego Parku Narodowego jest honorowana Karta Dużej Rodziny (KDR)?

Tak. Posiadacze KDR (w rozumieniu Ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny) mogą otrzymać:

- 20% zniżki na bilety wstępu do Rezerwatu Pokazowego Żubrów oraz na wystawę stałą w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym

- zwolnienie z opłaty za bilet wstępu na teren dawnego Rezerwatu Ścisłego (posiadanie KDR nie zwalnia z konieczności wynajęcia przewodnika)

Warunkiem skorzystania z powyższych uprawnień jest posiadanie ważnych Kart Dużej Rodziny przez wszystkich członków rodziny, chcących zwiedzić dany obiekt w momencie zakupu biletu oraz w dniu zwiedzania i okazanie ich do kontroli.

 

Czy muszę posiadać bilet wstępu ze sobą?

Tak. Na bilecie znajduje się indywidualny kod wymagany przy kontroli. Bilet należy wydrukować lub zapisać w urządzeniu mobilnym np. tablecie czy telefonie komórkowym jako dokument elektroniczny.

*Uwaga dla posiadaczy KDR: Warunkiem zwolnienia z opłaty za bilet wstępu na teren Rezerwatu Ścisłego jest posiadanie przy sobie w dniu zwiedzania i okazanie do kontroli ważnych Kart Dużej Rodziny  przez wszystkich członków rodziny wchodzących na teren obiektu.

 

Czy wejście do Rezerwatu Ścisłego BPN jest możliwe tylko z licencjonowanym przewodnikiem?

Tak. Rezerwat Ścisły turyści mogą zwiedzać wyłącznie pod opieką przewodnika turystycznego posiadającego ważną licencję wydaną przez Dyrektora BPN. Przewodnika można wynająć w jednym z biur turystycznych. BPN nie zapewnia przewodnika do Obrębu Ochronnego Rezerwat (dawnego Rezerwatu Ścisłego). Zakup biletów do obszaru ochrony ścisłej BPN powinien nastąpić dopiero po skontaktowaniu się z lokalnym biurem turystycznym i wynajęciu przewodnika.

 

Opłaciłem zamówienie, a nie otrzymałem biletu, co zrobić?

Prosimy sprawdzić folder ze spamem! Bilety wysyłane są automatycznie przez System. Jeżeli taki e-mail nie jest widoczny w skrzynce odbiorczej być może trafił do spamu. BPN nie ponosi odpowiedzialności za skutki podania nieprawdziwych lub błędnych danych (w tym adresu email) w formularzu zamówienia.

Sugerujemy - zwłaszcza biurom turystycznym - założenie konta użytkownika w Systemie i podanie pełnych danych, co ułatwi korzystanie z usługi.

 

W jakich godzinach możliwe jest zwiedzanie BPN?

Obiekty takie jak Rezerwat Pokazowy Żubrów oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne otwarte są zgodnie z zarządzeniem Dyrektora BPN w sprawie sposobów udostępniania obszarów i miejsc oraz zasad udostępniania BPN.

W miejscach udostępnionych na terenie Obrębu Ochronnego Rezerwat można przebywać od pół godziny przed wschodem słońca do pół godziny po zachodzie słońca, z wyłączeniem okresu 01.09-30.09., kiedy na wyznaczonym obszarze wydłuża się czas przebywania od godz. 5:00 do 22:00 (obszar o którym mowa to parking przed Kosym Mostem, Kosy Most, szlak prowadzący do ostoi żubrów Kosy Most, odgrodzona część z platformą obserwacyjną w ostoi żubrów Kosy Most).

 

Czy godzina, która wyświetla się przy nazwie Wydarzenia w internetowej sprzedaży biletów jest godziną wejścia na teren obiektu?

Jest tak wyłącznie w przypadku wejść do Muzeum BPN na wystawę stałą - zwiedzanie rozpoczyna się punktualnie o godzinie wydrukowanej na bilecie. W przypadku wejścia do Rezerwatu Ścisłego zwiedzanie możliwe jest od pół godziny przed wschodem słońca do pół godziny po zachodzie słońca. Zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów jest możliwe w godzinach otwarcia obiektu, które są podane na stronie.

 

Gdzie znajdę aktualne informacje o zamknięciu/modyfikacji przebiegu szlaku?

Aktualnie obowiązujące komunikaty turystyczne znajdują się na stronie bpn.com.pl

 

Jak się z nami skontaktować?

Informacja turystyczna: 85 681 29 01 lub info@bpn.com.pl

Rezerwacja wejść do Muzeum: bilety.bpn.com.pl, tel. 85 681 22 75

Sekretariat: 85 682 97 00 lub bpn@bpn.com.pl

 

Czy można kupić pamiątki związane z Białowieskim Parkiem Narodowym?

Tak. W RPŻ BPN oraz w kasie Muzeum BPN można zakupić różnego rodzaju pamiątki związane z BPN. Pamiątki i wydawnictwa można również zamówić e-mailem. Z ofertą dostępnych w sprzedaży pamiątek i wydawnictw można zapoznać się tutaj. Zamówienie można otrzymać pocztą lub odebrać osobiście w siedzibie BPN.

 

Kim jest przewodnik z licencją na BPN i jak mogę się z nim skontaktować?

Przewodnik turystyczny licencjonowany na BPN to osoba posiadającą ważną licencję na BPN na dany rok. Przewodnika można wynająć w biurze turystycznym. Kontakty do biur, które zatrudniają przewodników z licencją na BPN, znajdują się tutaj.

 

 

 REZERWAT POKAZOWY ŻUBRÓW

Czy zwiedzanie Rezerwatu Pokazowego Żubrów (RPŻ) jest płatne?

Wejście na teren z zagrodami zwierząt jest płatne. Pawilon edukacyjny jest udostępniony bezpłatnie.

 

Ile czasu zajmuje zwiedzanie?

Zwiedzanie terenu z zagrodami zwierząt zajmuje około 1 godziny. Zwiedzanie pawilonu edukacyjnego to około pół godziny. Na zwiedzenie całego obiektu należy przeznaczyć około 1,5 godziny.

 

Czy muszę rezerwować wejście do RPŻ?

Nie. Nie prowadzimy rezerwacji na zwiedzanie RPŻ. Nie ma też limitu biletów na dany dzień.

 

Chcę przyjechać i kupić bilety na miejscu. Czy będzie kolejka?

Bilety normalne, ulgowe oraz ze zniżką na Kartę Dużej Rodziny są dostępne online. Bilety dostępne są także na miejscu: w biletomatach i w Punkcie Informacji RPŻ, gdzie można kupić bilety na bieżący dzień.

 

Jak zwiedzać RPŻ?

Nie ma obowiązkowej kolejności zwiedzania.

Można rozpocząć od terenu z zagrodami, a następnie wejść do pawilonu edukacyjnego lub zacząć od wystaw w pawilonie edukacyjnym, a następnie przejść na teren z zagrodami zwierząt.

Należy pamiętać, że bilet wstępu jest jednorazowy (przez bramkę kontrolną można przejść tylko raz).

 

Czy  wszystkie zwierzęta będą widoczne?

Zwierzęta w Rezerwacie eksponowane są w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością, mogą więc nie być widoczne przez cały czas.

Ze względu na naturalny sposób karmienia zwierząt kopytnych (pastwisko), zagrody użytkowane są naprzemiennie, stąd w części z nich nie ma zwierząt, aby trawa mogła odrosnąć.

 

Czy mogę wejść z psem?

Nie. Obowiązuje zakaz wprowadzania, wnoszenia, wwożenia zwierząt. Psa, na czas zwiedzania, można zostawić bezpłatnie w kojcu (klucz dostępny w Punkcie Informacji RPŻ).

Wyjątek stanowią psy asystujące zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. 2020, poz. 426, z późn. zm.).

 

Czy mogę wejść z rowerem?

Tak. Bilet na wjazd rowerem można wykupić w Punkcie Informacji RPŻ i w biletomatach.

 

Czy w RPŻ można jeść i pić?

Tak. W pawilonie edukacyjnym jest do tego wyznaczona strefa odpoczynku. Znajdują się tam automaty z kawą i słodkimi przekąskami. Na teren z zagrodami można wejść z napojami i jedzeniem (oprócz produktów mięsnych).

 

Czy mogę karmić zwierzęta?

Nie. Na całym terenie obowiązuje zakaz karmienia zwierząt.

 

Czy mogę robić zdjęcia lub nagrywać filmy?

Bezpłatne jest amatorskie fotografowanie i filmowanie. Fotografowanie i filmowanie komercyjne jest płatne i wymaga zgody Dyrektora BPN.

 

Czy miejsce jest przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami?

Pawilon edukacyjny jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami (otwarta przestrzeń, winda na obszarze sali edukacyjnej, toaleta dostosowana do potrzeb). Na terenie z zagrodami znajdują się tabliczki informacyjne o zwierzętach z użyciem alfabetu Braille’a oraz podesty widokowe z możliwością wjazdu wózkiem. Na czas zwiedzania w kasie można bezpłatnie wypożyczyć wózek inwalidzki lub chodzik. W kasie można skorzystać z usługi tłumacza PJM online.

 

MUZEUM PRZYRODNICZO-LEŚNE IM. PROF. J. MIKLASZEWSKIEGO

 

Ile czasu zajmuje zwiedzanie Muzeum?

Zwiedzanie wystawy stałej zajmuje ok. 60 minut, wystawy czasowe – ok. 30 minut. Grupom szkolnym zwiedzanie Muzeum zajmuje zwykle ok. 2 godzin.

 

W jaki sposób zarezerwować wejście do Muzeum dla grupy zorganizowanej?

Rezerwacje dla grup zorganizowanych przyjmowane są telefonicznie pod nr 85 681 22 75 w godzinach otwarcia Muzeum.

Nie ma możliwości rezerwacji biletów dla turystów indywidualnych.

 

Czym różni się zwiedzanie z przewodnikiem od zwiedzania z audioprzewodnikiem?

Podczas zwiedzania z przewodnikiem, który posiada ważną na dany rok licencję na BPN, przekaz jest dostosowywany do konkretnych grup wiekowych, zawodowych lub specjalnych potrzeb Zwiedzających.

Zwiedzanie z audioprzewodnikiem oznacza, że Zwiedzający korzystają z urządzenia, które odtwarza nagraną ścieżkę.

 

Czy opiekunowie zorganizowanych grup dzieci i młodzieży są wliczani do limitu grupy?

Nie. W Muzeum opiekunom grup dzieci i młodzieży wpisanym na listę uczestników wycieczki przysługuje bezpłatny wstęp na wystawę stałą i nie są wliczani do limitu grupy.

 

Czy mogę dokonać rezerwacji wejścia do Muzeum dla grupy zorganizowanej z audioprzewodnikiem?

Nie. Grupy zorganizowane mogą dokonać rezerwacji zwiedzania Muzeum tylko z przewodnikiem licencjonowanym przez BPN.

 

Jakie języki są dostępne w opcji zwiedzania z audioprzewodnikiem?

Dostępnych jest pięć wersji językowych: polska, angielska, niemiecka, francuska i rosyjska.

Chęć otrzymania urządzenia w języku innym niż polski należy zgłosić podczas odbierania audioprzewodnika najpóźniej 5 minut przed godziną wejścia wydrukowaną na bilecie.

 

Czy jeśli spóźnię się na wejście do Muzeum jest możliwość zmiany godziny zwiedzania lub zwrotu zakupionego biletu?

Nie. Bilety niewykorzystane w danym terminie tracą ważność i nie podlegają zamianie na inne. Nie dokonujemy również zwrotów biletów, z wyjątkiem sytuacji, w których zwiedzanie wystawy zostanie uniemożliwione przez sytuacje losowe leżące po stronie BPN.

 

Czy w ramach biletu na wystawę stałą mogę również zwiedzić wystawy czasowe i wieżę widokową?

Tak. Zakup biletu wstępu na wystawę stałą umożliwia również wejście na wystawy czasowe.

 

Czy w Muzeum mogę robić zdjęcia i nagrywać filmy?

W Muzeum można bezpłatnie robić zdjęcia. Filmowanie wybranej sceny lub całej wystawy stałej jest możliwe po uzyskaniu zgody Dyrektora BPN i wniesieniu opłaty, której wysokość określa cennik BPN.

 

Czy Muzeum jest dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami?

Muzeum posiada podjazd dla wózków inwalidzkich oraz windy umożliwiające osobom z niepełnosprawnością ruchową zwiedzenie obydwu poziomów wystawy stałej oraz wjazd na wieżę widokową. Osoby z niepełnosprawnością mogą również skorzystać z przystosowanej do ich potrzeb toalety. Istnieje możliwość wypożyczenia w kasie muzeum wózka inwalidzkiego lub chodzika.

 

O której odbywa się ostatnie wejście na ekspozycję stałą do Muzeum?

Ostatnie wejście na ekspozycję stałą odbywa się godzinę przed zamknięciem Muzeum.

 

Czy mogę wejść z psem?

Nie. Obowiązuje zakaz wprowadzania i wnoszenia zwierząt.

Wyjątek stanowią psy asystujące zgodnie z Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. 2020, poz. 426, z późn. zm.)

 

Czy pilot grupy zorganizowanej ma bezpłatny wstęp do muzeum?

Nie.

 

Czy Muzeum Przyrodniczo-Leśne jest muzeum w rozumieniu ustawy o muzeach?

Nie. Muzeum jest komórką w Dziale Udostępniania Parku. Jego ekspozycje edukacyjne umożliwiają odbiorcom zrozumienie potrzeby ochrony przyrody i bezpośrednio odnoszą się do Puszczy Białowieskiej.